2020 Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması – Yerli Yazılım 1.lik Ödülü

Ekibimiz, 2019 yılında geliştirmeye başladığı “Yerli Uçuş Kontrol Kartı” ve “Yerli Otonom Uçuş Kontrol Yazılımı” projelerini, 2020 yılında düzenlenen Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda Sergileyerek “Yerli Yazılım 1.liği” Ödülünü kazanmıştır. Proje kapsamında; manuel kontrol yeteneğine sahip uçuş kontrol yazılımı ve uçuş kontrol kartı geliştirilmiş olup, ekibimiz tarafından tasarlanıp üretilen alüminyum gövdeli quadkopter formundaki Atakuş V2.1 insansız hava aracımız üzerinde test edilmiştir. Geliştirmiş olduğumuz insansız hava aracı; 4 kg faydalı yük kapasiteli, 3 Km telemetri menzil ile 14 dakika uçuş süresi sunan bir yük taşıma İHA’sı olarak tasarlanmıştır.

2021 Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması – Yerlilik 2.liği Ödülü

Ekibimizin “Yerli Uçuş Kontrol Kartı” ve “Yerli Otonom Uçuş Kontrol Yazılımı” projeleri kapsamında yürütmekte olduğu çalışmalar sonucunda, 2020 yılında ilk versiyonu tamamlanan prototip üzerinde hassaslaştırma filtreleme alanlarında geliştirmeler yapılarak 2021 yılında projenin 2. versiyonu hazırlanmıştır. Bu kapsamda üretilen yazılım ve donanımların testlerini gerçekleştirmek adına, HUMA Hegza V1 İHA üretilmiştir. Üretilen İHA ve uçuş kontrol ünitesine ek olarak, anlık veri takibi adına uçuş yer istasyonu kontrol yazılımı geliştirilmiştir. Ekibimiz ürünlerini sergilemek ve performansını test etmek için katıldığı 2021 Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda “Yerlilik 2.liği Ödülü’nü” kazanmıştır. Geliştirilen HUMA Hegza İHA; hegzakopter formunda, 2,5kg faydalı yük kapasiteli, 18 dakika uçuş süresi ve 3 Km telemetri menzile sahip bir yük taşıma İHA’sıdır.

2022 Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması – Yerlilik 2.liği Ödülü

“İnsansız Hava Araçları için Yerli Uçuş Kontrol Sistemleri” projemiz kapsamında 2019 yılından itibaren devam eden AR-GE çalışmalarımızın sonucunda ortaya koyduğumuz; “Yerli Uçuş Kontrol Kartı”, “Yerli Uçuş Yazılımı” ve “Uçuş Kontrol Telemetri Yazılımı” ürünlerine ek olarak, 2022 yılında “Yerli Uçuş Kumandası ve Haberleşme Yazılımı” geliştirilmeye başlanmıştır. AR-GE çalışmalarını devam ettirmekte olduğumuz uçuş yazılımımıza, otonomluk özelliği eklenerek, “Yerli Otonom İHA Uçuş Kontrol Yazılımı” geliştirilmiştir. Geliştirilen tüm bu ürünler, Lotus UAV adı altında üretilen Lotus V1 İHA üzerinde test edilmiştir. Ekibimiz tarafından tasarlanıp üretilen Lotus V1 İHA; quadkopter formunda, karbon fiber kompozit gövde yapısında, 2 kg faydalı yük kapasiteli, 3 km telemetri menzile sahip otonom özellikli bir istihbarat İHA’dır. Geliştirilen Lotus V1 İHA, 2022 Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda “Yerlilik 2.liği” ödülünü kazanmıştır.